Wypalenie zawodowe. Poważna sprawa. Znasz to? Jak to powstaje?

Większość materiałów na ten temat nazywa wypalenie zawodowe chorobą cywilizacyjną dwudziestego pierwszego wieku. W materiałach można wyczytać, że zawody które powodują wypalenie zawodowe zawierają prace w których występuje ciągły stres. Niektórzy mówią że wykonujący tę pracę nie ma satysfakcji z jej wykonywania, inni że praca którą wykonują nie cieszy się społecznym uznaniem. Inni wskazują że wypalenie zawodowe następuje wtedy kiedy mało zarabiasz, a praca jest ciężka dla Ciebie albo, że wypalenie zawodowe częściej dosięgnie Cię kiedy będziesz wspinała się po szczeblach kariery zawodowej. Psychologowie mówią, że wypalenie zawodowe jest efektem braku dopasowania osoby do oczekiwań społecznych. Jest w tym trochę racji, ale nie do końca.

Wypalenie zawodowe. Jak zapobiegać?

Ludzie którzy zajmują się tym zagadnieniem zastanawiają się czy istnieje metoda, która pozwala na pracę przez całe życie, bez zniechęcania i spadku motywacji? Twierdzą że jest to możliwe ale wszystko zależy od osoby i poziomu Twojej samoświadomości, ustalania celów, umiejętnego kierowania sobą. Jedna z doradców radzi, aby sposoby na wypalenie zawodowe wypracować sobie indywidualnie. Jest w tym trochę racji, ale nie do końca.

Wypalenie zawodowe. Co robić by się nie wypalić?

Eksperci twierdzą, że jeżeli masz wypalenie zawodowe, to powinieneś: robić przerwy w czasie dnia, śmiać się w pracy, ustalać priorytety, pracować rozsądną ilość godzin przebywać w zielonym otoczeniu i higienicznie spać. Zapomniałbym, jeszcze mówią żeby mieć hobby. Jest w tym trochę racji ale nie do końca.

Wypalenie zawodowe przyczyny, a nie skutki.

To wszystko co wspomniani eksperci twierdzą na temat wypalenia zawodowego to walka ze skutkami. Na pewno nie jest szukaniem przyczyn. Niestety nasze doświadczenie pokazuje, że będziesz poszukiwać pracy tylko poprzez ogłoszenia. Nie zastanawiasz się nad tym do czego (rodzaj pracy) tak naprawdę jesteś stworzony. Nie masz pracy. Patrzysz na ogłoszenie pracy dla mechanika i mówisz „o … będę mechanikiem”. Nie pasujesz do tej pracy. Byłeś mechanikiem przez trzy miesiące. Patrzysz na ogłoszenie pracy dla pracownika biurowego, mówisz „o … będę pracownikiem biurowym”, znów za trzy miesiące powtórka doboru zawodu tylko za pomocą ogłoszenia. To właśnie powoduje frustracje i wypalenie zawodowe. Warto wspomnieć, że zdecydowana większość ludzi już do szkoły idzie przypadkowo i nie zastanawia się jakie kryteria wyboru przyjąć. Miałeś tak? Nic się nie stało, mamy na receptę, która działa. Jest nim narzędzie Kompas Kariery.

Gdy stosujemy narzędzie Kompas Kariery – Career Direct® mamy 100% skuteczności w idealnym dobraniu (profilowaniu) dalszej edukacji lub zawodu i wypalenie zawodowe nie istnieje.

Kompas Kariery to jedno z niewielu narzędzi które do sprawy doboru zawodu podchodzi kompleksowo, badając cztery obszary. Sprawdzi Twoje zainteresowania, umiejętności/talenty, osobowość oraz Twoje wartości. Większość narzędzi dostępnych na rynku zajmuje się tylko jednym wymiarem. Kompas Kariery – Career Direct® zbada u Ciebie wszystkie cztery i ujmie je w raporcie. Otrzymasz pełen obraz tego gdzie powinieneś dalej się kształcić lub jaki zawód pozwoli wykorzystać Twój potencjał. Rozumiesz teraz o co tutaj chodzi? Nigdy nie dostosowuj zawodu do ciebie, tylko ciebie do zawodu.  Zrobisz to odwrotnie. Nie zastanowisz się nad swoimi zainteresowaniami ani umiejętnościami/talentami, tylko pójdziesz w ogłoszenia. Jak pójdziesz najpierw do ogłoszeń masz nikłe szanse na to, że uda ci się dobrać swój niepowtarzalny profil do zawodu który zdecydowałeś się wykonywać. Gdy najpierw wejrzysz w siebie, sprawdzisz do czego się nadajesz, co będzie sprawiać Ci przyjemność, jaka praca będzie twoją pasją, masz pewność, że wypalenie zawodowe Cię nie dotknie. Nigdy odwrotnie. Poza wszystkim to słowo „zawód” w polskim języku ma niefortunne znaczenie bo oznacza Twoją pracę, ale też twoje niezadowolenie, prawda?. Wiemy jak ludzie, którzy przychodzą do nas, aby zrobić im Kompas Kariery są niedostosowani do pracy jaką wykonują. Cieszymy się tak samo jak oni z ich sukcesów po dokonaniu zmian.

Czy kompas kariery jest Godny zainteresowania, poza zagadnieniem wypalenie zawodowe?

Pamiętaj, że w przypadku, kiedy Twoje dziecko wybierze szkołę średnią (ponadgimnazjalną, może niedługo ponadpodstawową) lub studia niezgodnie ze swym profilem, możesz stracić kilkadziesiąt tysięcy złotych na opłacenie jego nietrafionej edukacji tylko w pierwszym roku studiów, (czynsz najmu stancji czy łóżka w akademiku, jedzenie, materiały, dojazdy, inne opłaty), a on straci motywację i chęć do ponownego rozpoczęcia roku akadamickiego na innej uczelni. A co będzie gdy znów „nie wstrzeli” się w kierunek? Często rodzice cisną na dzieci, aby wybierali szkołę taką jaką oni uważają, że będzie lepsza dla nich. Rodzice Tobie też wybrali szkołę?

U wielu osób następuje wypalenie zawodowe, nie lubą swojej pracy i są przekonani, że to normalna sytuacja. Nie, to nie jest normalna sytuacja. Jest na to lekarstwo. Przeczytaj w opiniach na tej stronie, co inni sądzą o naszym wkładzie w ich dobór edukacji czy zawodu i jak są za to wdzięczni. Dzwoń do nas, co Ci zależy?

 

Dzwoń: 533 999 920

lub pisz: projekty(małpa)indyka.pl

wejdź i zobacz co robimy: http://indyka.pl