Kurs Jak napisać CV które działa część 5 Języki i hobby

Moduł 5 kursu Jak napisać cv które działa: Języki i hobby

pierwszy moduł nazwaliśmy dane osobowe,

drugi moduł – profil zawodowy,

trzeci moduł – doświadczenie zawodowe,

czwarty moduł –  wykształcenie i kursy,

dziś czas na ostatni piąty moduł – języki i hobby

Jakie dane zamieszczamy, aby uznać je za stosowne w panelu Języki i hobby i aby uznać dokument jako cv które działa?

– prawdziwe umiejętności językowe (mile widziane certyfikaty oznaczające poziom) – jeśli w ogóle nie znasz języków obcych usuń wyraz „języki”, i pozostaw tylko słowo „hobby” w nazwie tego panelu w cv które działa.

– hobby – im lepiej wypoczywamy, tym efektywniej możemy pracować mając pasję, hobby, cel w życiu. Jesteśmy wtedy bardziej wartościowi dla pracodawcy.

 Prawdziwe umiejętności językowe: przestrzegam przed umieszczaniem umiejętności posługiwania się językiem obcym, kiedy miałaś/eś w szkole podstawowej dwie godziny tygodniowo i to w siódmej klasie, bo później nie było nauczyciela, a dziś masz 30 lat i nie praktykowałaś/eś po angielsku pracując w Londynie. Może się tak zdarzyć, że rekruter podczas trwającej rozmowy kwalifikacyjnej przejdzie z Tobą na porozumiewanie się po angielsku i co, klapa prawda? Jeśli coś NIE jest prawdą, NIE wpisujmy tego do cv które działa. Lepiej nie wpisać, niż napisać nieprawdę, ponieważ odbije nam się to czkawką, to znaczy dostaniemy dużego minusa za kłamstwo i wybielanie się.

Wzmianka: Oby pracodawca nie powiedział Ci: „Pana/i cv robi wrażenie”, ponieważ to będzie szczerą uwagą dającą do myślenia. Nie potrzeba „wodotrysków” w cv. Nikt przecież nie napisze o sobie „Kiepski menedżer, boi się podejmowania decyzji, lęka się wprowadzania zmian, nie potrafi układać stosunków z ludźmi”. Pracodawcy wiedzą, że TY upiększysz – siłą rzeczy – Twoje cv. Zasady sporządzania cv powodują, że powstaje nowa osoba-cień. Ludzie skromni przypisują sobie wielkie osiągnięcia, a osoby małomówne stają się wylewnymi. Pokorni stają się ekstrawertykami, którzy sprzedaliby wszystko włącznie z piaskiem na pustyni, ostrożni stają się pewnymi siebie. Czy uważasz, że pracodawca tego nie wie? Czy po przeczytaniu takiego cv sam/a nie zastanawiałabyś się, dlaczego taki „mistrzu” szuka w ogóle pracy? Czy już stałbyś się bardzo podejrzliwy do tego kandydata będąc pracodawcą? Czy wręcz podszedłbyś do kandydata z sarkazmem i czy wreszcie z góry go nie przekreślisz, bo wyrobisz sobie opinię, że wypisał życzenia jakim to kandydat chciałby być pracownikiem?

Pisanie cv wtedy staje się jakby ćwiczeniem na potwierdzenie swojej wartości 🙂

Wszystkie lub większość cv wyglądają tak samo. Popatrz na to: zbyt dużo, zbyt ładnie, wszystko i nic.

Twoje CV ma dwa cele:

1)  albo zaintrygować potencjalnego pracodawcę̨ na tyle, aby umówił się̨ z tobą̨ na rozmowę̨ kwalifikacyjną,

2)  albo w przemyślany sposób pokazać pracodawcy, z którym odbyłeś już̇ rozmowę̨, dlaczego zatrudnienie Ciebie rozwiąże problem firmy?!

UCZ SIĘ OD REWOLWEROWCA

Przeczytałem gdzieś kiedyś dobrą radę. Ucz się̨ od rewolwerowca, którego CV zmieściło się na wizytówce, a jednak było bardzo skuteczne: „Jestem oddany. Mam broń. Będę podróżował”.

Jeśli w punkcie wyjścia będziesz reprezentowana/y przez cv, które jest podobne do innych, będziesz jak wszyscy.

Hobby:

warto tutaj pomyśleć naprawdę nad swoim hobby, zainteresowaniami. Czytanie książek to dobra informacja ponieważ ludzie, którzy czytają książki (odpowiednie) rozwijają się. To coś mówi o kandydacie. Pomyśl też nad innymi zainteresowaniami. To, że majsterkujesz, też może być dobrze widziane przy podjęciu decyzji o tym, że zatrudnią Cię jako kierowca wózka jezdniowego, bo jak spojrzysz na opis zawodów (wspominaliśmy we wcześniejszych lekcjach) zobaczysz, że do jego obowiązków należy codzienna obsługa sprzętu oraz konserwacja. Kiedy aplikujesz na stanowisko pracownik biurowy warto poszukać zainteresowania zgodne z tym zawodem, może porządkowanie rzeczy czy porządkowanie dokumentów. Lepszym kandydatem będzie ten, który lubi to robić i ma o tym pojęcie i to lubi, niż ten, który jest kompletnie zielony. Jeśli uprawiasz sport, pracodawca spojrzy na Ciebie z zainteresowaniem, ponieważ on wie, że dobry sportowiec ustala sobie cele i umie je realizować. BĄDŹ SPÓJNA/Y przy tworzeniu tej i innych części cv które działa.

Pamiętaj o naszej zasadzie: pomóż rekruterowi

Na koniec warto wspomnieć o ustawie o ochronie danych osobowych, która w telegraficznym skrócie nadaje obowiązek pobrania oświadczenia od osoby, która takie dane nam przekazuje. Warto zaznaczyć trzeba, że:

obwieszczenie marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 13 czerwca 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o ochronie danych osobowych ukazało się dnia 28 czerwca 2016 roku pod pozycją 922

(podstawa prawna ze stanem prawnym na 1 maja 2017 roku to Dz. U. 2016 poz. 922)

Przestając się już wymądrzać podaję konkretny i prawidłowy wpis w stopce Twojego cv które działa zgodny z aktualną podstawą prawną:

„Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych tekst jednolity Dz. U. 2016 poz. 922.”

 jeśli ściągnęłaś/ąłeś w pierwszej lekcji plik wzoru cv które działa, teraz proszę popraw stopkę, ponieważ tam są maleńkie stylistyczne błędy.

Gdy nie umieścisz tej klauzuli, pracodawca powinien zniszczyć ten dokument. Gdy aplikujesz automatycznie, wydaje Ci się, że wysłałaś/eś dokument, a i tak np. Agencja Zatrudnienia go zniszczy, ponieważ nie może tych danych przetwarzać, ponieważ NIE dałaś/eś im do tego upoważnienia.

Jest jeszcze wiele rzeczy o których powinnaś/eś wiedzieć choćby

– list motywacyjny,

– przygotowanie do rozmowy kwalifikacyjnej i jej odbywanie,

– najczęściej zadawane pytania, – a najważniejsze z nich – to mentalna postawa do pracodawcy.

Jeżeli pracodawca „zrobił Ci krzywdę w pracy” i masz do niego żal, i przeniesiesz go na nowego pracodawcę myśląc „wszyscy pracodawcy to piiiiiii…”, to niedobrze, ponieważ żadne cv nie pomogą, kiedy nie będziesz do następnego miejsca podchodzić z nadzieją i kiedy nie przebaczysz poprzednim pracodawcom. Mam nadzieję, że to Ciebie nie dotyczy, ale na 10 osób zapytanych w grupie szkoleniowej o to jak oceniają całokształt poprzedniej pracy, jedna głosuje dając dziesięć punktów (najwyżej-wszystko było ok, ale zlikwidowano zakład pracy), dwie osoby dają sześć punktów, dwie osoby cztery punkty przyznają, a pięć osób daje nie więcej niż dwa lub trzy punkty.

Teraz została nam sprawa dopięcia na ostatni guzik Twojego cv które będzie działać. Z czasem planuję zbudować stronę http://indyka.pl w ten sposób, aby znalazł się tam generator cv które działa. Na razie jednak w prezencie mogę zaoferować indywidualne lub w małych grupach konsultacje przez Skype precyzujące wiadomości z tego kursu. Jeśli wiadomości z tego kursu były dla Ciebie przydatne, pozostaw swój komentarz pod tym wpisem, że potrzebujesz:

– generatora cv,

– spotkania konsultacyjnego przez skype,

– listu motywacyjnego

– innych porad

Jeśli chcesz wrócić do wstępu do tego kursu, zobacz go koniecznie tutaj

Jeśli chcesz wrócić do pierwszej lekcji kursu Jak napisać cv które działa – Dane osobowe, kliknij tutaj

Jeżeli chcesz wrócić do drugiej lekcji kursu Jak napisać cv które działa – Profil zawodowy kliknij tutaj

Jeżeli chcesz wrócić do trzeciej lekcji kursu Jak napisać cv które działa – Doświadczenie zawodowe, kliknij tutaj

Jeżeli chcesz wrócić do czwartej lekcji kursu cv które działa – Wykształcenie i kursy kliknij tutaj

 

 

Dzisiejsza lekcja dotyczyła panelu – Języki i hobby

Życzę Ci czasu na wejrzenie w siebie. Poznania swoich zainteresowań, umiejętności/talentów w jakie wyposażył Cię Pan Bóg (lub jeśli w niego nie wierzysz, to do czego masz predyspozycje). Aby Twoja osobowość wspierała pierwsze i drugie i życzę Ci zastanowienia się jakie wyznajesz wartości i co chcesz tak naprawdę uzyskać od pracy i jego środowiska. Na koniec życzę Ci owocnych rozmów kwalifikacyjnych, które pozwolą Ci wykonywać pracę przydatną i potrzebną dla drugiego człowieka, bo dopiero wtedy będzie Cię ona cieszyć.

z serdecznymi pozdrowieniami

Paweł indyka

Strona główna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *