Jak napisać CV które działa część 4 Wykształcenie i kursy

Moduł 4 kursu Jak napisać cv które działa: Wykształcenie i kursy

pierwszy moduł nazwaliśmy dane osobowe,

drugi moduł – profil zawodowy,

trzeci moduł – doświadczenie zawodowe,

Dziś czas na – wykształcenie i kursy.

Jakie dane zamieszczamy, aby uznać je za stosowne w tym panelu i aby uznać dokument jako cv które działa?

– Jeżeli mamy inne wykształcenie niż podstawowe, to nie wpisujemy podstawówki,

– dwa, trzy ostatnio skończone, chyba, że masz więcej prestiżowych szkół czy kursów,

– kursy dotyczące danej oferty,

– kursy nie wszystkie, tylko najbardziej cenione w danej branży lub adekwatne do branży.

Ważne: jest tendencja, aby chwalić się wszystkim co w życiu robiłam/em. To ogromny błąd. Jak już wspomnieliśmy czasy trochę przyspieszyły i nikt nie ma już ochoty studiować Twojego życiorysu od chwili urodzenia. Musi otrzymać szybkie dane o Twojej przydatności do danego stanowiska pracy.

Pamiętaj o naszej zasadzie: „pomóż rekruterowi” oraz „my tworzymy cv które działa” i jeszcze jedna zasada: 'im mniej, tym więcej i lepiej”.

Spotykam się z tendencją umieszczania informacji o nieukończonych szkołach czy studiach. Ludzie się upierają, aby to wpisać, że wytrzymali aż całe trzy lata na studiach ale … po prostu zrezygnowali. Proszę Cię o „założenie teraz kapelusza pracodawcy”. Co taka wiedza daje pracodawcy, który chce zatrudnić pracownika? Czy daje mu informację, że ma do czynienia z osobą, która zaczyna i nie kończy tego co rozpoczęła (przyszły pracodawca nie zna tego ważnego powodu, dla którego została przerwana nauka w szkole czy na studiach).

Chcesz uwierzyć w to, że rekruter w ciągu trzech czy dwudziestu sekund będzie chciał przestudiować wszystkie Twoje kursy, szkolenia i wykształcenie w jakich brałaś/eś udział?

Ostatnio z jedną osobą poszukującą pracy w Katowicach, która trafiła do mnie na indywidualne doradztwo zrobiliśmy trzy wersje cv które działa o następujących profilach zawodowych: kierowca wózka jezdniowego, pracownik ochrony, mechanik samochodowy – monter szyb samochodowych. Teraz w zależności od tego, gdzie będzie aplikować, wyjmuje (przesyła) ODPOWIEDNIE cv które działa. Dlaczego? Bo wybrał trzy stanowiska, na które chciał aplikować i przygotował cv.

Wiem też, że większość ludzi ma tylko jedno „uniwersalne” cv i przedkłada je gdzie tylko się da. Jedna uczestniczka doradztwa w Łodzi była zawodowo związana z biznesem modowym i kiedyś pracowała jako sprzedawca oraz zastępca kierownika sklepu odzieżowego. Miała przygotowane cv „pod kierownika sklepu odzieżowego”. Postanowiła się przebranżowić i … zaczęła słać to swoje cv na portale typu pracuj.pl, aplikując automatycznie na stanowisko pracownik biurowy”.

Trzeba zaznaczyć, że na takie stanowisko w takich portalach może przychodzić około 10 000 cv. Można podejrzewać, że rekruter automatycznie poszukuje odpowiednich słów kluczowych. Uczestniczka powiedziała te słowa: „Panie Pawle, wysłałam już chyba około 200 cv i nie ma żadnej reakcji – jestem w depresji”. Pytam ją o cv w kierunku pracownika biurowego, a ona mówi „Mam tylko jedno cv”.

W związku z taką sytuacją, w cv wymień tylko przydatne wykształcenie i kursy, a jak nie masz wykształcenia kierunkowego, to ostatnie wykształcenie lub dodaj Zasadniczą Szkołę Zawodową (jeśli to jest niezbędne). Jak wspominałem na poprzedniej (trzeciej) lekcji kursu, gdy aplikujesz na kierowcę wózka widłowego to wpisz ukończoną ZSZ i uzyskane wykształcenie: mechanika, bo umiejętność naprawy i obsługi pojazdów mechanicznych wcale nie będzie zbytkiem, a wręcz będzie mocno uzasadnione, aby przeznaczyć na tę informację cały centymetr Twojego cv które działa.

Pamiętaj o funkcji jaką ma pełnić Twoje cv które działa:

spowodować, aby rekruter, szef firmy lub osoba odpowiedzialna za nabór (rekrutację) pracowników zaprosili Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

Załóżmy, że aplikujemy na stanowisko kierowca wózka jezdniowego, masz wykształcenie wyższe kierunek socjologia i kurs na wózki jezdniowe

to dokładnie wpis w cv które działa wyglądałby tak:

  • Kurs kierowca operator wózka jezdniowego II WJO i magazynier,
  • Uniwersytet Śląski – kierunek socjologia studia magisterskie

PHU ABCDE Sp. z o.o. Katowice – kierowca wózka jezdniowego,

Kiedy otrzymasz szansę na to, że znajdziesz się na rozmowie kwalifikacyjnej, będziesz miał możliwość opowiedzieć jakie dodatkowe wykształcenie posiadasz.

Jeśli chcesz wrócić do wstępu do tego kursu, zobacz go koniecznie tutaj

Jeśli chcesz wrócić do pierwszej lekcji kursu Jak napisać cv które działa – Dane osobowe, kliknij tutaj

Jeżeli chcesz wrócić do drugiej lekcji kursu Jak napisać cv które działa – Profil zawodowy kliknij tutaj

Jeżeli chcesz wrócić do trzeciej lekcji kursu Jak napisać cv które działa – Doświadczenie zawodowe, kliknij tutaj

Jeżeli chcesz przejść do piątej lekcji kursu cv które działa – Wykształcenie i kursy kliknij tutaj

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *