Moduł trzeci kursu Jak napisać cv które działa: Doświadczenie zawodowe

 

Pierwszy moduł nazwaliśmy dane osobowe, drugi – profil zawodowy, a ten nazywamy dosłownie Doświadczenie zawodowe.

Jakie dane zamieszczamy w panelu:  Doświadczenie zawodowe

 

– Dotyczące danego stanowiska, na które aplikujemy – chyba, że takiego doświadczenia nie mamy, to wpisujemy każde nasze doświadczenie,

– Takie, które jest cenne przy konkretnej ofercie pracy,

– Nie tylko doświadczenie zawodowe, ale również sukcesy, jakie na poprzednich stanowiskach osiągałaś/eś.

Ważne: Twoje cv, które działa nie powinno mieć dat. Naprawdę. Tu spodziewam się lawin sprzeciwów. Jak to? Przecież trzeba wpisywać od kiedy do kiedy pracowałam/em. No właśnie nie.  Twoje cv nie jest, nie powinno być i nie będzie pełnić funkcji świadectwa pracy.
Pamiętasz zasadę Pomóż rekruterowi?

Gdy wpiszesz daty i pomiędzy pracą będziesz mieć pół roku luki, to wspomnisz moje słowa, że rozmowa i pytania pójdą w kierunku: „a co Pan/Pani robił/a przez te pół roku?” lub „dlaczego Pan/Pani nie pracował/a pół roku?”

Chcesz uwierzyć w to, że rekruter w ciągu trzech czy nawet dwudziestu sekund będzie chciał przestudiować dokładne daty w jakich pracowałaś/eś? Nie ma szans.

Na końcu możesz napisać wzmiankę „11 lat doświadczenia zawodowego na aplikowanym stanowisku, ogólnie 22 lata pracy” i … WSZYSTKO

Nikt w tych czasach, kiedy świat przyspieszył nie ma czasu wczytywać się w cokolwiek. Na pewno nie rekruter.

Pamiętaj o funkcji jaką ma pełnić Twoje cv które działa:

spowodować, aby rekruter, szef firmy lub osoba odpowiedzialna za nabór (rekrutację) pracowników zaprosili Cię na rozmowę kwalifikacyjną.

Następna ważna rzecz: kiedy będziesz wpisywać daty chronologicznie – tak się przyjęło do tej pory – pozbawisz się możliwości przesunięcia do góry firmy i stanowiska lub stanowisk, które są tożsame z tym, na które teraz aplikujesz i będziesz musiał/a pozostawić na górze inne doświadczenie zawodowe. Oby rekruterowi wtedy chciało się zejść wzrokiem niżej i wczytać się w to doświadczenie kompatybilne z aplikowanym teraz stanowiskiem. A gdy zastosujesz zalecaną metodę umieścisz na górze to doświadczenie, którym się zainteresują w firmie do której składasz cv.

Załóżmy: masz doświadczenie tylko na jednym czy dwóch stanowiskach pracy, które jest podobne (kompatybilne czy tożsame) do stanowiska, na które składasz cv. Wpisujesz tylko to jedno czy dwa stanowiska i dodajesz wpis jak powyżej (o doświadczeniu zawodowym).

Przy założeniu, że aplikujemy na stanowisko kierowca wózka jezdniowego

Dokładnie wpis w cv które działa wyglądałby tak:

PHU ABCDE Sp. z o.o. Katowice – kierowca wózka jezdniowego,

EDCBA Sp. z o.o. Sosnowiec – magazynier

„11 lat doświadczenia zawodowego na aplikowanym stanowisku, ogólnie 22 lata pracy”

Nie wpisujemy tutaj jakie obowiązki miałaś/eś na poszczególnych stanowiskach, ponieważ to wpisaliśmy już w profil zawodowy (drugi panel naszego cv).

Nie wpisujemy też, że masz doświadczenie w układaniu kwiatów, albo w zdobieniu porcelany, ale możemy wpisać, że byłaś/eś mechanikiem, bo przy aplikowaniu na kierowcę wózka jezdniowego w niczym to nie przeszkadza. To czego się nauczyłeś jako mechanik (umiejętności) też wpisujemy w panelu profil zawodowy. Uwierz mi, masz ogromną szansę na to, że znajdziesz się na rozmowie kwalifikacyjnej, a tam – jak Cię zapytają – opowiesz jakie role pełniłaś/eś w swym życiu i czego się tam nauczyłaś/eś.

Proszę Cię o komentowanie bezpośrednio pod wpisem jaką wartość wnoszą dla Ciebie te informacje.

Jeśli chcesz wrócić do wstępu do tego kursu, zobacz go koniecznie tutaj

Jeśli chcesz wrócić do pierwszej lekcji kursu Jak napisać cv które działa – Dane osobowe, kliknij tutaj

Jeżeli chcesz wrócić do drugiej lekcji kursu Jak napisać cv które działa – Profil zawodowy kliknij tutaj

Jeżeli chcesz przejść do czwartej lekcji kursu cv które działa wykształcenie i kursy kliknij tutaj

6 Comments

  • Karolina

    Część 3 mnie zaskoczyła, ale faktycznie do mnie przemawia Twój punkt widzenia.
    Niemniej wiem, że pracodawcy lubią wiedzieć gdzie obecnie pracujesz. Jak to rozwiązać? Warto to wg Ciebie jakoś zaznaczyć?
    A w ogóle czy wg Ciebie warto wpisywać nazwy pracodawców? Bo poglądy są podzielone. I ja sama dostawałam czasem CV bez nazw pracodawców. Czy z tym jest tak jak z naszym wiekiem i miejscem zamieszkania, o których pisałeś w części 1?

    • Dziękuję za pozostawienie komentarza.
      Niemniej wiem, że pracodawcy lubią wiedzieć gdzie obecnie pracujesz. Jak to rozwiązać? Warto to wg Ciebie jakoś zaznaczyć?
      Do końca to nigdy nie wiemy co tak właściwie stanie się przełomowe dla pracodawcy, że podejmie decyzję „bierzemy ją” :). Zadać trzeba sobie pytanie, czy tak właściwie informacja o firmie w której teraz pracujesz obecnie ma takie kluczowe znaczenie? Np. jest firma numer 1 (renomowana) i 2 nierenomowana i jest dwóch informatyków, którzy pracują, jeden w firmie 1, a drugi w firmie 2. Jeden zajmuje się dokonywaniem zamówień na sprzęt IT w firmie 2, a drugi jest kierownikiem projektu w firmie 1. Który zostanie wybrany? Ten, który ma umiejętności i talenty do aplikowanego stanowiska, pomimo pracowania aktualnie w nierenomowanej firmie. Ten kierownik projektu może być zbyt drogi dla nowej firmy w której (w naszym założeniu) chcą zatrudnić osobę do dokonywania zamówień na sprzęt. Reasumując, chodzi mi o to, że pracodawca nie podejmie decyzji o zatrudnieniu Ciebie dlatego tylko, że jesteś zatrudniona w jakiejś firmie. Będzie chciał sprawdzić Twoje dopasowanie do nowego stanowiska pracy.
      Podawałem przykład wpisu jaki powinien zaistnieć w panelu Doświadczenie zawodowe (lekcja 3). Jeśli teraz pracujesz w firmie informatycznej i aplikujesz do innej informatycznej firmy, wpisałbym gdzie pracuję teraz. Jeśli jednak chcesz się przebranżowić to może wyciągnąłbym inne zawody wykonywane w przeszłości – kompatybilne z nowym zawodem na który aplikujesz teraz i umieścił je na górze panelu doświadczenie zawodowe.
      Gdy nie mam doświadczenia zawodowego do aplikowanego stanowiska to w ogóle zastanowić się należy:
      1. Czy w ogóle nadaję się do tego nowego stanowiska, czy mam zainteresowania w tym kierunku, czy mam umiejętności do robienia tego i talenty, czy moja osobowość to wspiera oraz czy moje wartości są zgodne z nowym stanowiskiem lub czy jest to moja wieczorowa radosna twórczość i poprzez nie sprawdzenie własnego profilu zawodowego będzie to dla mnie po 6 miesiącach pracy udręką jak na poprzednich podobnych stanowiskach. To poważna sprawa. Mam doświadczenie, że ludzie robią kompletnie inne rzeczy niż te do których zostali stworzeni.
      Trochę piszę o tym na podstronie http://indyka.pl/doradztwo-zawodowe/ gdzie wspominam o narzędziu Kompas Kariery (R). Więcej info na stronie http://kompaskariery.org.pl lub http://careerdirect-ge.org (można mnie tam znaleźć jako trenera Kompas Kariery) Według mnie inne narzędzia profilowania zawodowego się chowają. Nie patrzą też na wartości.

      Kiedy znam swój profil zawodowy, wtedy podczas RK mogę powiedzieć pracodawcy, wykonywałem takie zawody do tej pory nie wiedząc, że praca u Pana pozwoli realizować cele pana firmy poprzez maksymalne wykorzystanie moich umiejętności, talentów, osobowości i wartości.
      Niektórzy się zastanawiają, a może warto poddać się ankiecie z którą schodzi około 2 godzin i otrzymać implikacje do zawodów jakie powinniśmy wykonywać, otrzymać raport, omówienie jego i Indywidualny Plan Działania oraz rekomendacje co do dalszego obejmowania konkretnych zawodów poparte wynikami raportu. Nie wspomnę o wykazie zawodów jakie otrzymuje respondent po otrzymaniu raportu.

      Generalnie nazwy pracodawców warto wpisywać i wpis powinien wyglądać tak: ABCDE Sp. z o.o. w Poznaniu – kierownik projektu UE – skierowanego dla osób niepracujących z niepełnosprawnością i koniec. Umiejętności wpisałaś już w panelu drugim pod nazwą Profil zawodowy, a więc rekruter czy pracodawca już je zna więc nie ma co powtarzać, a nazwę firmy rekomenduję wpisać, no chyba że nie ma się czym chwalić. Spotkałem się, że klientka wpisała firmę, która była (dzięki Bogu) piramidą finansową. Tego bym nie wpisywał.
      Mam wrażenie, ze odpowiedziałem na Twoje zapytania. Jeśli nie, to proszę o pytania precyzujące
      Paweł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *