Jak napisać CV które działa moduł 2 Profil zawodowy

Profil zawodowy: (na przykład: kierowca wózka jezdniowego)

Ten moduł nazywamy dosłownie Profil zawodowy, podobnie jak poprzedni nazwaliśmy dane osobowe oraz nadajemy nazwę profilu zawodowego najlepiej taką samą jaką nazwę nosi stanowisko, na które aplikujemy, a więc jeżeli aplikujemy na stanowisko Pracownik biurowy, to profil zawodowy: Pracownik biurowya jeżeli na stanowisko Asystent biura to profil zawodowy: Asystent biura

  • Informacje, jakie powinny się znaleźć w tym module powinny odnosić się do:
  • – konkretnej oferty pracy,
  • – naszych umiejętności, talentów, predyspozycji dostosowanych do oczekiwań pracodawcy.

Aby uprościć zagadnienie można podzielić ten moduł na dwie części:

Umiejętności i cechy.

Dlaczego tak? Należy na chwilę stać się teraz pracodawcą. Jako pracodawca zadajmy sobie pytanie: kogo chcę zatrudnić? Czy każdym pracownikiem jestem zainteresowany? No przecież nie. Jestem zainteresowany ODPOWIEDNIM pracownikiem. Ten moduł pokaże rekruterowi lub pracodawcy, że to właśnie Ty jesteś najbardziej odpowiednim kandydatem na to stanowisko. W standardowym cv, które nie działa znajduje się w tym miejscu najczęściej panel „wykształcenie”. Z badań wynika, że wykształcenie jest na czwartym lub nawet szóstym (w niektórych badaniach) miejscu spośród czynników jakie interesują pracodawców przy podejmowaniu decyzji o zatrudnieniu, więc po co umieszczać wykształcenie na górze? Z badań również wynika, że pracodawcy najbardziej są zainteresowani tym co umieją kandydaci. Czy to prawda? Czy Ty jako pracodawca też chciałbyś wiedzieć jakie umiejętności, cechy i talenty posiada Twój kandydat. Chciałbyś wiedzieć, że on będzie wiedział jak wykonać pracę? No właśnie o to chodzi. Pamiętamy zasadę „pomóż rekruterowi”? Dlatego w jakimś piątym centymetrze (patrząc od góry kartki) już umieszczamy ODPOWIEDNIE informacje, ważne z punktu widzenia pracodawcy.

Umiejętności,

Złota zasada pisania cv, to pisz prawdę. Dlaczego? Bo nie będziesz musiał/a pamiętać co komu powiedziałeś/aś 🙂

Wpisujemy tu nasze umiejętności przydatne w pracy i na stanowisku na jakie aplikujemy. Jeżeli nie umiemy wymyślić jakie umiejętności są potrzebne i pożądane na danym stanowisku pracy warto zasięgnąć informacji z:

  • – ogłoszenia o pracę (tego konkretnego, na które aplikujesz),
  • – z wykazu, który możesz zobaczyć tutaj: klasyfikacja zawodów i specjalności zawartej na stronach np. Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Katowicach. Stąd zaczerpniesz informacje na temat zadań zawodowych jakie dany pracownik wykonuje na tym stanowisku, a więc łatwiej będzie Ci je    ustalić,
  • – z głowy (z wiedzy na temat zadań na tym stanowisku),
  • – z informacji telefonicznej do działu kadr w tym zakładzie pracy,
  • – od znajomych pracujących na tym stanowisku,
  • – z innych źródeł.

Cechy

Cechy w cv które działa, to przymiotniki. Również zastanówmy się co tutaj wpisać, bo tym miejscu najczęściej zapadnie decyzja o zaproszeniu Ciebie na rozmowę kwalifikacyjną. Kiedy już dokonamy wpisu naszych cech, zróbmy test czy napisaliśmy prawdę. Trzeba to sprawdzić poprzez WDR, a więc:

  • – W – warunki,
  • – D – działania,
  • – R – rezultaty

 

Dajmy na to, że do cv wpisaliśmy jedną z cech, którą jest np. zaangażowanie. Znaleźliśmy się na rozmowie kwalifikacyjnej i rekruter czy pracodawca mówi: „świetnie, poszukujemy osoby zaangażowanej, proszę opisać Pani/a zaangażowanie w pracy”. Mamy niezły zgryz, ponieważ jedna myśl jaka kołacze nam w głowie, to co ja mam teraz mu wymyślić. Mamy do udowodnienia cechę, a nie ma pomysłu. Na szczęście jest rozwiązanie. Udowodnić tę cechę można za pomocą WDR. To historia zaczyna się podobnie do tej „za siedmioma górami, za siedmioma lasami …”. 

  • W- warunki  „jak pracowałam/em w firmie ABC” – koniec części W,
  • D – działanie „miałam/em w obowiązkach to i tamto, ponadto dołożono mi jeszcze inne obowiązki albo zachorowała koleżanka z mojego działu i nie miał kto zajmować się jej działką,  a ja w krótkim czasie przejęłam jej zakres czynności – koniec części D
  • R – rezultatyi w ciągu roku awansowałam tam na stanowisko kierownika działu w dowód uznania za zorganizowanie w pracy”, albo „zostałem pracownikiem roku”, albo „w wyniku tego ogarniałem to i tamto i ta działka była już na mojej głowie” – koniec WDR.

Jeśli chcesz wrócić do wstępu do tego kursu, zobacz go koniecznie tutaj

Jeśli chcesz wrócić do pierwszej lekcji kursu Jak napisać cv które działa – Dane osobowe, kliknij tutaj

Jeżeli chcesz przejść do trzeciej lekcji kursu Jak napisać cv które działa – Doświadczenie zawodowe, kliknij tutaj

Proszę o pytania bezpośrednio w komentarzach pod tym wpisem

 

 

4 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *